ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4881543
*
nr 488 1543
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 123
Utrop:
1.500 kr
Såld:
2.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 oktober 2007
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/9 15:17:56
1
Vinnande bud
1/10 12:52:13
2
1.100 kr
1/10 12:53:44
2
1.300 kr
1/10 12:55:00
2
1.500 kr
1/10 13:16:23
2
1.700 kr
1/10 13:17:17
2
1.900 kr
1/10 14:31:48
2
2.100 kr
1/10 14:33:09
2
2.300 kr
1/10 14:34:15
2
2.500 kr
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58
-
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02
*
Spegel
nr 488 1543
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 123
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 2.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 oktober 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/9 15:17:56 | 1 | Vinnande bud |
1/10 12:52:13 | 2 | 1.100 kr |
1/10 12:53:44 | 2 | 1.300 kr |
1/10 12:55:00 | 2 | 1.500 kr |
1/10 13:16:23 | 2 | 1.700 kr |
1/10 13:17:17 | 2 | 1.900 kr |
1/10 14:31:48 | 2 | 2.100 kr |
1/10 14:33:09 | 2 | 2.300 kr |
1/10 14:34:15 | 2 | 2.500 kr |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17 -
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58 -
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02